Jako fotograf od lat działający w branży ślubnej postanowiłem pomóc Wam nieco w zmaganiach z odwiecznym dylematem – jak wybrać fotografa ślubnego.
Przy czym postaram się by nie było nachalnego marketingu z mojej strony, a raczej przedstawienie pewnych niuansów, wskazówek, które przefiltrujecie sobie przez własne gusta.

Zapraszam do lektury!

1. Jak wybrać fotografa ślubnego – Frazes

Cokolwiek by Wam ktokolwiek nie doradzał i nie szeptał do ucha, najważniejsze byście to Wy byli zadowoleni z wyboru. A wybór powinien paść na zdjęcia (kadry, kolorystykę, styl), które się Wam podobają, osobę, z którą się Wam dobrze rozmawia (bo nie będziecie się czuli dobrze w obecności kogoś przy kim na spotkaniu nie czujecie się dobrze) i ofertę, która spełnia Wasze oczekiwania. Jeśli te 3 warunki są spełnione – najpewniej będziecie zadowoleni!

ślub kościelny nowy sącz
fotografia slubna krakow

2. Legalność

Jednym z czynników może być dla Was fakt, że fotograf posiada legalną działalność gospodarczą. To przeważnie gwarancja, że ktoś traktuje tę pracę poważnie, a nie tylko jako hobby. To często też pewność, że ktoś płaci podatki, jest ubezpieczony i przy pierwszej lepszej kontroli urzędu skarbowego (nikt nie zna dnia ani godziny) nie skończy się zamknięciem działalności i zostawieniem Was na lodzie.
Ale to wcale nie oznacza, że osoba nie działająca legalnie to automatycznie gorszy fotograf. Tutaj musicie sami sobie odpowiedzieć na pytanie jakie to ma dla Was znaczenie.

 

portfolio-dariusz-czepiel-fotografia-00021-www

 

3. Jak oglądać portfolio fotografa

Warto zapoznać się z portfolio fotografa oraz jakimiś dłuższymi materiałami. Portfolio to zawsze perełki, najlepsze. Nawet ślepej kurze trafi się ziarno, a na tysiące zdjęć, które robi fotograf ślubny na każdym zleceniu zawsze coś się znajdzie. Jak zatem oglądać świadomie portfolio fotografa?

– zwróćcie uwagę, czy portfolio jest różnorodne, tzn czy przypadkiem nie ma w kółko tych samych 3 par (to może oznaczać brak doświadczenia), czy nie ma w kółko takich samych kadrów (połowa zdjęć z portfolio to para młoda wchodząca do kościoła w ten sam sposób? Tu powinna zapalić Wam się lampka ostrzegawcza bo może to wskazywać na brak pomysłu czy kreatywności).

– zwróćcie uwagę jaki procent portfolio to zdjęcia z kościoła. Kościół to jest ten etap, przy którym Warto rozpocząć przeglądanie portfolio fotografa. Jest to bowiem często najcięższa do sfotografowania część. Ze względu na zwykle nienajlepsze światło wyjdą tu wszelkie mankamenty sprzętu fotografa jak i jego umiejętności panowania nad kolorem i obrazem w trudnym pomieszczeniu, gdzie zwykle nie można błysnąć lampą. Jeśli nie podobają Wam się zdjęcia z kościoła w portfolio danego fotografa to nie liczcie, że akurat na Waszym ślubie zrobi coś inaczej. Może to bowiem wskazywać, że nie radzi sobie z trudnymi pomieszczeniami.

– W nawiązaniu do poprzedniego: zdjęcia z przygotowań i pleneru jest najłatwiej zrobić. Sytuacja jest statyczna, para stoi i pozuje, albo ktoś siedzi na krześle i jest czesany. Jest czas by dobrać ustawienia sprzętu i zaplanować kadr. Zatem jeśli ktoś ma cudne zdjęcia plenerowe to nie znaczy, że jest super fotografem ślubnym, to znaczy, że jest super fotografem plenerowym. Kiedyś na targach ślubnych widziałem, że fotografowie eksponują TYLKO i wyłącznie zdjęcia plenerowe. I ja tego nie kupię, bo wiem, że takie zdjęcie najłatwiej zrobić, a jeśli ktoś nie pokazuje innych to znaczy, że nie potrafi ich dobrze zrobić. Więc sekcje pleneru czy przygotowań oceniajcie pod kątem stylu, pomysłu, kadru, ale one same nie powinny decydować o Waszym wyborze jeśli zależy Wam na dobrym kompletnym reportażu.

– zwróćcie też uwagę na to co widzicie na fotografiach. Czy ludzie na zdjęciach ciągle patrzą w obiektyw? To oznacza, że fotograf wykonuje głównie zdjęcia pozowane. Czy na zdjęciach możecie zaobserwować emocje, radość, szczęście, niewymuszone poleceniem fotografa? Czy kadrowanie Wam odpowiada, nie ma zbyt wielu skosów, ujęć z tzw. rybiego oka czyli ultraszerokiego obiektywu, czy np samych zdjęć portretowych? Pewne takie prawidłowości mogą sugerować braki danego fotografa, ale oczywiście nie muszą go dyskredytować w Waszych oczach, jeśli Wam to nie przeszkadza.

 

Dobry fotograf prezentuje jakość w każdym etapie dnia ślubnego, bez względu na warunki, a już zwłaszcza w swoim portfolio.

fotografia-slubna-nowy-sacz-tegoborze-marta-i-grzesiek-105-www

4. Historia?

Oprócz obejrzenia perełek z portfolio warto zapoznać się z jakimś 1-2-3 obszerniejszymi materiałami fotografa. Po to by ocenić własnie, czy w każdym elemencie dnia radzi sobie dobrze. Można wybrać perełki do portfolio na przygotowania, ceremonie, wesele i plener z kilkudziesięciu ślubów i będzie to wyglądało pięknie. Ale obserwacja kilku pełnych, spójnych materiałów da Wam odpowiedź jak może wyglądać potem Wasza pamiątka.

Jest jeszcze jeden aspekt – historia. Tu już sami musicie ocenić na ile jest to dla Was ważne. Ze ślubu można otrzymać setki ładnych zdjęć, których jedynym elementem umiejscowienia w historii będzie chronologia wydarzeń. Zacznie się od przygotowań, skończy na oczepinach. Tylko czy to co oglądacie jest ciekawe? Ciekawie ułożone? Czy po 40 zdjęciach malowania panny młodej jesteście całkowicie znudzeni? Umiejętność układania historii jest trudniejsza niż umiejętność robienia zdjęć. Ale też nie dla każdej pary będzie to istotny element. Dlatego musicie we własnym zakresie zastanowić się nad tym, ale nie rezygnujcie z wglądu do obszerniejszych materiałów bo powiedzą Wam one więcej niż portfolio fotografa.

 

 

 portfolio-dariusz-czepiel-fotografia-00032-www

5. Kolorystyka i styl

Kolorystyka wynika po części ze stylu. Albo z jego braku. Najważniejsze by podobała Wam się kolorystyka na zdjęciach wybranego fotografa, bo dla fotografa nie ma nic gorszego niż informacja po fakcie, czy może inaczej obrobić bo się nie podoba. A przecież w portfolio widać jaka jest kolorystyka, więc nie zakładajcie, że otrzymacie inną, niż ta którą widać. Różne są style, różne kolorystyki, różne sposoby obróbki – tu po prostu musicie sami zdecydować co Wam się podoba.

Zwrócę jednak uwagę na kilka elementów:

  • czy twarze i kolor skóry jest na zdjęciach fotografa spójny i podoba Wam się? Czy nie jest za żółty, fioletowy? Jeśli ktoś nie panuje nad kolorem skóry to jest to ryzyko nierównych kolorystycznie zdjęć.
  • czy suknia ma kolor biały, czy – co często widać u mniej doświadczonych fotografów – wpada w niebieski zafarb lub w ogóle miejscami jest niebieska?
  • czy zdjęcia od początku do końca mają spójną kolorystykę czy może każde zdjęcie jest ‘z innej parafii’ ?

Styl to też ważna kwestia. Trudno go opisać, fotografowi pewnie nawet często trudno określić, że ma jakiś styl. I tu znowu sami musicie zdecydować czy czujecie styl danego fotografa, czy robi zdjęcia w sposób, który Wam odpowiada, czy pokazuje zdjęcia, które Was zachwycają czy może są takie jakieś byle jakie i nudne. Czasami kolorystyka może być cudna, ale styl i klimat zupełnie nie ten. Tu nie ma reguły i nie ma dobrej rady bo to Wasz gust. Wy decydujcie, mam nadzieję, świadomie!

 

6. Emocje, pasje i chwytanie momentów

Na stronach KAŻDEGO prawie fotografa, znajdziecie teksty o tym, że fotografia to pasja, aparat już w kołysce obsługiwał i jeszcze, że specjalizuje się w wychwytywaniu momentów, emocji. Widywałem nawet strony fotografów, gdzie “emocje” to była osobna pula zdjęć obok przygotowań i pleneru. Tutaj krótko.

Każdy fotograf o tym pisze, nie każdy potrafi to robić. Emocje i momenty są ważne, dla Was będą najważniejsze i polecam znaleźć takiego fotografa, który potrafi je rzeczywiście uchwycić. Więc jak widzę tę podstronę “emocje”, a na niej 10 zdjęć plenerowych to dla mnie mało poważne traktowanie klienta, bo jak pozowany plener może obrazować jakieś naturalne emocje, wynikające z biegu wydarzeń, chwili?

Zastanówcie się, np. przeglądając dłuższe historie danego fotografa, czy widzicie na jego zdjęciach te momenty, czy rzeczywiście złapał, czy tylko tak pisze.

fotografia slubna krakow

 

7. Oferta

Wspomniałem na początku, że to zdjęcia, osoba fotografa i oferta powinny ostatecznie decydować o Waszym wyborze.

Przez ofertę mam na myśli wiele czynników. I tu znowu myśleć musicie samolubnie. W zależności od tego jak bardzo zależy Wam na dobrych zdjęciach (bo uwierzcie, nie każdy musi/chce mieć super reportaż, niektórym wystarczą jakieś po prostu fotki) przeglądajcie oferty w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie “czy ta oferta spełnia nasze oczekiwania”. To czy w ofercie zdjęć jest 200 czy 250 ma drugorzędne znaczenie, bo chyba lepiej dostać 200 lepszych niż 250 gorszych jakościowo zdjęć. Szukajcie więc tak by spełniała ona Wasze oczekiwania pod względem jakości, ilości czy tego jak ostatecznie otrzymacie Wasz reportaż.

fotografia slubna krakow

 

Dwa słowa o cenie. W Polsce między 300zł a 10,000zł można znaleźć fotografa ślubnego i tak samo fotografowie znajdują klientów, którzy płacą w tych przedziałach. Ze zdjęciami jest jak w każdej branży – im coś jest droższe, tym teoretycznie jakościowo lepsze. Teoretycznie, bo nie jest powiedziane, że fotograf za mniej nie zrobi równie ładnych o ile nie ładniejszych zdjęć niż ktoś droższy. Ale nie ma się co łudzić, że ktoś kto bierze te 3-cyfrowe kwoty, zrobi reportaż na takim samym poziomie jak ktoś kto bierze 4000zł. Takich fotografów dzieli przepaść biznesowa – sprzęt, doświadczenie, inwestycja w siebie, obsługa klienta – wszystko będzie po stronie tego droższego i to będzie miało przełożenie na jakość Waszego materiału. Dlatego ponownie – to Wasza decyzja jak ważna jest fotografia ślubna dla Was obok innych ślubnych elementów i próba połączenia tego z zakładanym przez Was budżetem.

A jeśli dany fotograf podoba Wam się bardzo, ale jego oferta przekracza Wasz budżet, zawsze możecie spróbować podać jaki ten budżet jest i spytać co w danym budżecie ten fotograf jest skłonny dla Was zrobić. Może okroi się jakiś pakiet i współpraca dojdzie do skutku. Kto wie, warto próbować!

jak wybrać fotografa ślubnego poradnik

7. Sprzęt

Dwa słowa o sprzęcie. Ma znaczenie. Osoba z pełnoklatkowymi aparatami, jasnymi obiektywami, kompletem lamp błyskowych jest przygotowana na każde trudne warunki. Osoba z lustrzanką z media marktu na promocji za 2500zł nie osiągnie tych samych rezultatów, tak samo jak Polonez nie przyspieszy tak dynamicznie jak Ferrari. To są czyste właściwości techniczne.

Mając na uwadze powyższe, to fotograf robi zdjęcia, słaby zepsuje zdjęcia z najlepszych aparatów, dobry wykręci coś przyzwoitego z gorszej jakości sprzętu.

Ale ja na inną rzecz chciałem Wam zwrócić uwagę. Sprzęt zapasowy.

  • ile fotograf ma aparatów i czy wszystkie są dobrej jakości? Bo jak się w trakcie przysięgi zepsuje aparat (a psują się, prawo Murphy’ego) to co fotograf zrobi? Czy ma plan awaryjny?
  • ile ma obiektywów i czy są na tyle jasne, że nie będzie musiał wyciągać lampy w kościele? Ksiądz nie lubi lampy w kościele…
  • czy ma lampy błyskowe, a jeśli jedna się zepsuje to czy ma drugą?

Pamiętajcie, że to są chwile nie do powtórzenia, a sprzęt zawodzi w każdej branży. Profesjonalista jest przygotowany na wypadek awarii.

 

8. Rekomendacje

Ostatni element, o którym wspomnę to rekomendacje. Czy znajomi, rodzina mają kogoś, kogo mogą polecić? Czy będąc na weselu u koleżanki fotograf robił dobre wrażenie? Może warto koleżankę zapytać o namiar i opinie? Reputacja to coś o co profesjonaliści dbają i nikt nie może sobie pozwolić na zawalenie sprawy. Jednocześnie przestrzegam Was przed zawierzeniem komuś bez wzięcia pod uwagę wszystkich poprzednich punktów?

Mama mówi, że kuzynka zrobi Wam za darmo zdjęcia bo akurat jest zdolna? Jasne, ale czy widzieliście jej prace, robiła kiedyś ślubne zdjęcia, podobają się Wam? Może to być fajna aczkolwiek ryzykowna opcja, a może kuzynka jest pewniakiem i możecie się cieszyć, że w rodzinie jest ktoś, kto pomoże w tej kwestii.

Znajomi, rodzina – polecają fotografa i Wy musicie go mieć? Jasne, tylko sprawdźcie go bo to będą Wasze zdjęcia ślubne, a nie rodziny czy znajomych. To co się podoba jednej osobie niekoniecznie będzie podobało się innej.

A każdego fotografa śmiało możecie sprawdzić w internecie pod kątem opinii, warto to zrobić. Możecie samego fotografa spytać czy ma jakieś rekomendacje, którymi może się podzielić.

 

9. Słowo końcowe

Mam nadzieję, że powyższe pomoże Wam krytycznie podejść do oceny wybranych fotografów i pomoże Wam odpowiedzieć na pytanie jak wybrać fotografa ślubnego. By łatwiej Wam było zidentyfikować ryzyka, odrzucić tym samym amatorszczyznę i zminimalizować ryzyko, że po fakcie będzie się czegoś żałować. A, że miało być bez frazesów, tylko konkretnie i w punkt to na tym zakończę i życzę Wam drogie pary młode owocnych i pełnych inspiracji poszukiwań właściwego fotografa ślubnego!

 

43-paulina-mikolaj-pm-fotografia-slubna-niepolomice-hotel-novum