Tani Fotograf Ślubny Kraków

Ceny fotografii ślubnej to często temat tabu. Wielu z Was zastanawia się czemu to tyle kosztuje i zwyczajnie szuka taniej fotografii ślubnej. Taniej oferty zdjęć. 

Nie napisałem tego posta by Was moralizować, by nawracać Was na myślenie, że zdjęcia ślubne to jedyna pamiątka, która Wam pozostanie po latach, że trzeba to traktować jak inwestycję w zatrzymywanie czasu.

Zamiast tego zasugeruję Wam pewne kompromisy, które być może pozwolą Wam zmieścić się w budżecie!

Fotograf Ślubny Kraków – ceny

Ceny zdjęć ślubnych w Krakowie i innych dużych miastach zaczynają się pewnie gdzieś na poziomie 500-1000zł za reportaż ślubny, a kończą na 10,000+ PLN.  Skąd taki rozstrzał na rynku? To trochę jak z telewizorami. Kupisz za 500zł, ale są też najnowsze, markowe egzemplarze za 12000 zł. I są klienci, którzy kupują te za 500 i są też ci, co kupują najlepsze i najdroższe. Nie ma się co dziwić, wpływa na to kilka czynników. 

Dla części osób zdjęcia ślubne będą niezwykle ważnym elementem w budżecie ślubu. Pamiątką na całe życie, czymś co po latach cofnie czas i przeniesie ich w czasy gdy zakochani ślubowali sobie miłość do końca świata i o jeden dzień dłużej. Te osoby cenią fotografię i są w stanie przeznaczyć na nią większy procent budżetu weselnego. Na drugim spektrum są osoby, które nie lubią i nie cenią fotografii, ci którzy mogliby bez zdjęć się obejść i nie będą oni skłonni docenić lepszej jakości – szukają po prostu jakiś zdjęć, bo ciężar ich preferencji leży gdzieś indziej.

Często na forach widzę pytanie “Dziewczyny, ile płacicie za fotografa ślubnego i ile macie tam zdjęć w pakiecie”. Nie mają sensu te pytania. Wasz ślub, Wasze wydatki, Wasz budżet i to, że ktoś wydał 1000zł, albo że ktoś wydał 6000zł nie ma znaczenia. To Wy musie zdecydować i poniżej podpowiem jak można racjonalnie ustalić budżet na zdjęcia ślubne 

Jak zaplanować budżet na zdjęcia ślubne

Według mnie jest pewien sposób na to by dość rozsądnie podejść do zdjęć ślubnych i budżetu na nie. Spróbujcie wszystko rozpisać na elementy. Zaczynacie od budżetu, jaki chcielibyście przeznaczyć na całe wesele. Ogromna kwota. Ustalmy ją tu dla przykładu na 50000zł i powiem Wam, że to jest chyba średnio-niski budżet w dzisiejszych czasach.

Wypiszcie po kolei jakie elementy są w organizacji Waszego ślubu niezbędne, jakie są przydatne, ale nie niezbędne, a jakie są fajne, ale z kategorii ‘nice to have’. 

Następnie przypiszcie każdej z tych rzeczy procentową wartość, wartość dla Was. Jaką wartość ma barman z drinkami, jaką ma samochód którym pojedziecie, jaką wartość ma dekoracja sali, jaką wartość mają zdjęcia ślubne.  

Kiedy już mniej więcej macie zmapowane co jest ważniejsze od czego… po prostu oszczędzajcie na tym, co ma najmniejszą wartość. Jeśli wśród tych rzeczy jest fotograf, szukajcie tych za 1000zł. Jeśli zdjęcia mają dużą wartość szukajcie… tych którzy się Wam podobają, a nie którzy są najtańsi/najdrożsi. Tym sposobem będziecie wiedzieć które elementy z Waszego budżetu można trochę zmarginalizować jakościowo. 

Tani czy drogi fotograf w Krakowie?

Chciałem Wam odrobinę opowiedzieć o widełkach cenowych.

Osoby, które wyceniają reportaż ślubny poniżej 2000zł prawdopodobnie:

  • dopiero zaczynają swoją przygodę i nie są pewne czy ich produkt końcowy będzie warty wyższej ceny
  • działają nielegalnie, nie płacą podatków, nie traktują fotografii jako poważnego biznesu
  • nastawiają się na ilość a nie jakość – zrobić 100 ślubów rocznie po 1000zł, czyli ślub co 3-4 dni, czyli jakościowo nie mogą przysiąść nad jednym ślubem dłużej bo kolejne zlecenia czekają 
  • nie gwarantują bezpieczeństwa (jeśli zrezygnują Wam w przeddzień to stracą potencjalnie 1000zł, coś co odbiją sobie za 3 dni – jeśli ktoś miałby stracić 3-4-5 tysięcy, dwa razy się zastanowi) – pomijam aspekt profesjonalizmu.

Napisałem prawdopodobnie bo różne są powody, ale prawdą jest, że osoby prowadzące firmy fotograficzne płacą miesięcznie ZUS i nie opłacałoby się im prowadzić firm za takie stawki – zatem to w większości początkujący, amatorzy, albo szara strefa. 

NIE MA NIC ZŁEGO W SZUKANIU TAKIEGO FOTOGRAFA – pamiętacie poprzedni rozdział? To Wy wiecie jaki priorytet procentowy mają zdjęcia ślubne.

Osoby które wyceniają reportaż ślubny na poziomie 2000 – 4000 zł

W tym przedziale cenowym jest pewnie największa konkurencja fotografów, więc najłatwiej / najtrudniej będzie Wam znaleźć kogoś dobrego z wolnym terminem. Często im wyższa cena tym większe doświadczenie, bo fotograf z roku na rok jest lepszy, chodzi na warsztaty, szkoli się i ćwiczy, inwestuje w rozwój i dlatego też wycenia swoje umiejętności wyżej. Często też osoby z wyższą ceną dysponują lepszym sprzętem, lub lepszym sprzętem zapasowym. Sprzęt zapasowy fotografa to w ogóle powinna być kwestia, o którą zawsze pytacie – bo co jak się akurat na Waszym ślubie coś zepsuje?

Powyżej 4000zł ceny idą w górę aż do pewnie 25000zł za wybranych fotografów w Polsce.

Za granicą to normalne, że fotograf kosztuje 3000$ (ten tani), albo 12000$ (ten droższy). Tutaj źle nie traficie, zadowoleni będziecie, swoje zapłacicie. 

To wy decydujecie na jaki budżet Was stać!

Jak wybrać fotografa ślubnego?

mam dla Was jedną radę – wybierajcie oczami, a nie portfelem. Najpierw zdecydujcie o tym któe zdjęcia jakich fotografów Wam się podobają. Zapytajcie ich o ceny i dostępność w Waszym terminie. Fotografowie ślubni w Polsce mają bardzo różne style, nawet jeśli sami nie są w stanie ich zdefiniować to zobaczycie na ich zdjęciach. Jeśli zdjęcia się Wam podobają – pytajcie, zamawiajcie. Dopiero potem zastanawiajcie się już nad konkretną ofertą, ale nie róbcie tego na odwrót jeśli fotografia ma nie mniej niż 10% na waszej liście priorytetów.

Dodam też, że jeśli robicie super wesele, jesteście fajnymi ludźmi, a Wasz wybrany fotograf przekracza Wasz budżet o 500zł, to powiedzcie mu o tym, negocjujcie. Czasami fotografowie skłonni są obniżyć cenę wyjątkowo, w konkretnym przypadki. 

Powodzenia !

Dariusz Czepiel Fotografia to wieloletnie doświadczenie

Od 2010 działam na rynku ślubnym i zbieram doświadczenia, które dziś wykorzystuję, by dostarczyć Wam wyjątkową pamiątkę ze ślubu.

Obejrzyjcie, koniecznie w Full HD i z dzwiękiem!

Fotograf z Krakowa – Darek Czepiel

Mam nadzieję, że podobał Ci się zaprezentowany materiał. Jestem fotografem z Krakowa i mogę zaoferować Ci szereg różnych usług.

Bo kiedy ostatnio ktoś zrobił Ci dobre zdjęcia? Kiedy ostatnio Twój własny portret nie został zrobiony telefonem komórkowym?

Mieszkam w Krakowie i tu na miejscu oferuję też sesje skrojone na miarę dla Ciebie!

Szukasz sesji portretowej, modelkowej, lifestyle’owej, wizerunkowej? Zerknij na ofertę portretów

Dla przyszłych mam i dla aktualnych mam – proponuję sesje brzuszkowe i rodzinne.

Zakochane pary, przed ślubem czy po ślubie, zapraszam na sesję w stylu lifestyle.

A może szukasz prezentu dla bliskiej osoby i sesja w rozsądnej cenie w formie bonu prezentowego będzie dla Ciebie ratunkiem?