Jak zostać fotografem?Czy jesteście gotowi?

Marzysz o pracy fotografa, ale nie wiesz od czego zacząć? Zastanawiasz się, którą dziedzinę fotografii wybrać i jak znaleźć pierwszych klientów? Jeśli tak, zapraszamy do lektury.

Swoją przygodę z aparatem zacząłem w 2006 roku i od tego czasu nieprzerwanie coś fotografuję. Co po przeszło 10 latach pracy jako fotograf mogę doradzić młodszym kolegom i koleżankom?

Możliwości w pracy fotografa?

Fotografia to dziedzina, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Nic dziwnego, obecnie zdjęcia może robić praktycznie każdy – wystarczy do tego telefon komórkowy z dobrą optyką. Przystępne dla większości społeczeństwa stały się również ceny aparatów cyfrowych. Za około 2000-3000 zł można już kupić używany sprzęt, który posłuży do rozpoczęcia fotograficznej przygody. Do łask wracają także aparaty analogowe i wywoływanie filmów. Niemniej sam sprzęt to nie wszystko – wszak zdjęcia robi człowiek, a aparat to tylko narzędzie. Ci, którym udało się opanować tajniki fotografii nierzadko zamieniają swoje hobby w zawód – i to całkiem dobrze płatny. Większość z nich śmiało może powiedzieć, że kocha swoją pracę mimo pojawiających się nierzadko trudności. Piękno fotografii to nie tylko unikalny sposób patrzenia na świat i „przelewania” tego na zdjęcie. To również możliwości, które otwierają się dla fotografa.

W jakim typie fotografii się specjalizować?

Przede wszystkim warto pamiętać, że najbardziej znani (i uznani) fotografowie to Ci, którzy skupili się w swojej pracy na konkretnym obszarze i wyspecjalizowali się w kategorii, którą najbardziej „czują”. Są to między innymi obszary takie jak:

Fotografia przyrodnicza – jak sama nazwa wskazuje, przedmiotem fotografowania jest przyroda, czyli głównie krajobrazy, zwierzęta i rośliny. Praca wiąże się z częstymi wyjazdami i nierzadko spaniem w warunkach polowych, np. w namiocie lub aucie.
W tej dziedzinie na pewno przyda się dobra kondycja i odwaga – nierzadko w terenie można natknąć się na niebezpieczne zwierzęta czy załamanie pogody. W tej fotografii przydadzą się szerokokątne obiektywy, filtry typu ND i polaryzacyjne, jak również statyw.

Fotografia produktowa – fotografia opierająca się na uwiecznianiu produktów na potrzeby katalogów i kampanii marketingowych; zazwyczaj wymaga dodatkowego oświetlenia i namiotu bezcieniowego, a także dobrze ostrzącego obiektywu. Tu sprzęt fotograficzny jest oczywiście ważny, ale równie istotne jest stworzenie odpowiednich warunków oświetleniowych do fotografowania produktów.

Fotografia portretowa – portrety wykonywane mogą być zarówno w studio jak i w plenerze; zazwyczaj wymaga dodatkowego oświetlenia za pomocą lamp studyjnych i oczywiście wiąże się z koniecznością pracy z drugą osobą (modelem). W tej fotografii przyda się na pewno umiejętność nawiązywania relacji z ludźmi – żaden model nie chce przecież pracować z fotografem, z którym nie umie się porozumieć. W fotografii portretowej przyda się na pewno obiektyw stałoogniskowy, np. 50 mm lub 85 mm, przede wszystkim jasny i szybki.

Fotografia uliczna – to rodzaj fotografii, której tematem są przypadkowe, ale odpowiednio złapane momenty z życia ulicznego. Fotografia uliczna łączy reportaż i fotografię artystyczną. Różni się jednak od fotoreportażu ponieważ zazwyczaj nie dotyczy konkretnego wydarzenia.

Fotografia reportażowa – z przyjętej definicji jest to „reportaż składający się z szeregu zdjęć fotograficznych lub filmowych i krótkiego tekstu wiążącego”; w fotografii reportażowej na pewno przyda się szerokokątny obiektyw do zmieszczenia w kadrze najważniejszych elementów – np. 24 mm lub 35 mm

Fotografia kulinarna – fotografowanie potraw to wcale nie taka łatwa praca, jak mogłoby się wydawać. Uwieczniane potrawy muszą być nierzadko „dopieszczane” specjalnymi substancjami konserwującymi oraz nabłyszczającymi, by mogły się lepiej prezentować. Osoby decydujące się na pracę w tej dziedzinie na pewno nie będą chodzić głodne.

Fotografia reklamowa i filmowa – to szeroko pojęte fotografowanie na potrzeby reklam oraz praca na planie zdjęciowym; ten rodzaj fotografii wiąże się z bardzo nienormowanymi godzinami pracy, gdyż zdjęcia nierzadko odbywają się w nocy. Ta dziedzina wymaga zazwyczaj posiadania profesjonalnego sprzętu.

klimatyczna sesja ślubna

Praca jako fotograf?

Zastanów się więc co lubisz fotografować, a następnie pomyśl czy jest rynek na takie zdjęcia. Jeśli lubisz fotografować robaczki i robisz to świetnie, to jak możesz sprzedać te zdjęcia? Czy przyjdzie do Ciebie robak i poprosi o sesję rodzinną z panią robakową? Przyjdzie klient i zleci reportaż i rodzinie robaków zamieszkujących jego piwnicę? Ktoś kupuje obrazy/portrety z robakami i wiesza na ścianie w salonie? A może ktoś kupuje takie zdjęcia na serwisach stockowych?

Zastanów się zatem, czy ktoś kupi zdjęcia, które robisz?
A potem pomyśl czy nie zacząć robić zdjęć, które ktoś potrzebuje?

Napisz do mnie!

Jakie inne rodzaje fotografii polecam?

Fotografia ślubna – najlepsi ślubni fotografowie mają pozajmowane terminy na kolejny rok. W tego rodzaju fotografii zawsze warto zaopatrzyć się w dwa body, na wypadek, gdyby jedno z nich popsuło się w trakcie ceremonii. Fotograf ślubny powinien cechować się otwartością i umieć nawiązywać relację z ludźmi. Introwertycy nie do końca mogą sprawdzić się w tej roli. Ten rodzaj fotografii był motorem mojego wzrostu w pracy fotografa.

Fotografia eventowa – polega na fotografowaniu wszelkiej maści wydarzeń i koncertów. Na pewno przyda się tutaj dobra dodatkowa lampa błyskowa oraz mocny i wygodny pasek na aparat.

współpraca z Dariusz Czepiel Fotografia to gwarancja cudnych zdjęć ślubnych
fotografia rodzinna wykonana w Krakowie w dzielnicy Prokocim
O kasie nieco czyli...

Ile zarabia fotograf?

Trudne pytanie, bardzo ciężko wycenić swoją pracę. Ceny na mojej stronie są podane, zobacz jak to wygląda. 25-30zł za zdjęcie - czy to dużo, czy mało? Czy sesja powinna kosztować 100zł czy 1000zł? Zapewniam, że są fotografowie, którzy robią je za mniej niż 100 i są tacy co mają stawki powyżej 1000zł.

Dlatego to Ty musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, za ile mi się chce, za ile mi się opłaca, ile to jest warte według mnie i wreszcie - czy dostarczam jakość, która odpowiada tej cenie?

Jedno jest pewne - oprócz czynników czysto zarobkowych i niezależnie od wybranej kategorii, w tym zawodzie na pewno nie można się nudzić. Praca fotografa to przede wszystkim ciekawe i interesujące projekty, poznawanie nowych ludzi, nierzadko podróże i publiczne prezentacje, a także oczywiście wystawy. Któż nie chciałby zobaczyć swojego zdjęcia w katalogu reklamowym najbardziej znanych marek? Taką możliwość daje właśnie praca fotografa.

Praca dla fotografa

Droga do miejsca, w którym można spać spokojnie i nie martwić się o klientów jest długa i trudna – ale na pewno warta poświęcenia, jeśli fotografia to to, co chcemy robić. Odwieczne pytanie i „problem” wielu początkujących fotografów dotyczy tego, jak zacząć fotografować oraz jak znaleźć pracę bez doświadczenia i jak „złapać” pierwszych klientów. Jak zacząć? To bardzo proste – robiąc zdjęcia! Następnie warto stworzyć portfolio lub stronę internetową, na której zostaną one zamieszczone. W znalezieniu pracy pomocna może być strona Jobsora, na której publikowane są ogłoszenia o pracę. Wysyłając aplikację koniecznie należy dołączyć swoje portfolio. Zazwyczaj odpowiedź na zgłoszenie nie przyjdzie po pierwszej wysłanej wiadomości – trzeba uzbroić się w cierpliwość. Warto też pamiętać, że każdy – nawet najbardziej znany fotograf – kiedyś i gdzieś zaczynał i na początku popełniał dużo błędów. Powodzenia!

Zobacz Program Lojalnościowy

Zapraszam też na portretowy i rodzinny instagram!

Zapraszam do kontaktu!

Jeśli interesują Cię moje usługi, chcesz zatrzymać czas, potrzebujesz zdjęć – wypełnij poniższy formularz, daj znać jakie są Twoje potrzeby, a ja wkrótce odpowiem. Jeśli nie otrzymujesz ode mnie odpowiedzi przez więcej niż 48h znaczy, że to spisek komputerów – wtedy zadzwoń – 607-128-909 albo złap mnie na kanałach social media

zdjecia dzieci krakow

Sesja Portretowa Krakow

sesja dla zakochanych na łące pełnej kwiatów

    Imię i Nazwisko

    Twój e-mail i Telefon

    **WYMAGANE** Zapoznałem się i akceptuję Politykę Prywatności (dostępne na samym dole strony)

    Jaki rodzaj sesji Cię interesuje? (*wymagane*)

    Czy jest jakaś data, przed którą musimy zrobić sesję?

    Twój Instagram - link

    Jak mnie znalazłaś/eś? (*wymagane*)

    Napisz parę słów o swoich oczekiwaniach

    Please prove you are human by selecting the plane.