Sesja TFP Kraków – co to znaczy?

TFP czyli z angielskiego Time For Prints (choć w dzisiejszych czasach raczej Time for Photos)  oznacza rodzaj umowy między modelką/modelem (wybaczcie Panowie, ale będę używał dalej formy żeńskiej) a fotografem, w ramach której fotograf wykonuje zdjęcia za darmo ale będzie mógł wykorzystać wizerunek modelki na zdjęciach do własnych celów, a modelka pozuje za darmo, ale w zamian dostaje za darmo zdjęcia od fotografa. 

Zazwyczaj na umowy tego typu umawiają się początkujące modelki i początkujący fotografowie by wspólnie rozbudować portfolio zarówno fotografa jak i modelki. Ale nie jest to regułą, bo taka umowa barterowa o wymianie usług (pozowanie za zdjęcia) może być też korzystna dla doświadczonych modelek i fotografów.

A jak to wygląda u mnie?

TFP Kraków u mnie

Od czasu do czasu, gdy akurat nie mam nadmiaru zleceń, wykonuję sesje TFP czyli za darmo. Natomiast zwykle muszę widzieć w nich jakąś korzyść dla mnie.

Często jest to fakt, że potrzebuję pewnego rodzaju zdjęć i jeśli jest to moja potrzeba to sam chętnie proponuję TFP zainteresowanym modelkom. Jestem też zarejestrowany na słynnym portalu maxmodels jako przyjdznaportret , należę też do grup facebookowych o tematyce modelkowej. 

Jednak działa to też w drugą stronę i możesz wysłać do mnie pytanie o sesję TFP nawet jeśli to nie ja coś ogłaszałem, tylko Ty chciałabyś stanąć w moim obiektywie i mieć sesję w moim stylu. Ponieważ zazwyczaj pracuję płatnie i ofertę sesji portretowych umieściłem na swojej stronie to wymienię teraz kilka spraw, które zwiększają Twoje szanse by nasza współpraca TFP doszła do skutku:

  • Zgadzasz się podpisać model release (o tym poniżej)
  • Masz ciekawą urodę, masz coś czego nie mam jeszcze w portfolio
  • Masz ciekawy pomysł, wiesz jak go zrealizować i potrzebujesz fotografa
  • Trafiasz w okres, w którym nie mam nic do roboty fotograficznie

Im więcej z powyższych spraw to w Twoim przypadku odpowiedź “TAK” tym większa szansa, że z chęcią sfotografuję Cię za darmo. 

Zachęcam więc do kontaktu, najlepiej właśnie od razu z informację jakich zdjęć potrzebujesz, jaki jest pomysł, czy potrzebne nam do współpracy będą wizażystka i stylistka i czy masz je już nagrane czy chcesz, żebym ja kogoś znalazł. 

Nic nie tracisz pytając o TFP.

Sesja TFP Kraków – na jakich warunkach?

Zawsze podpisujemy umowę, w której ja gwarantuję jakąś minimalną ilość zdjęć, np 5. W praktyce jest ich zwykle więcej, ale to zależy na jaką sesję się umówimy, raczej też nie będzie ich więcej niż 20. 

W ramach tej umowy ja dostarczam Ci zdjęcia elektronicznie, jako link do pobrania przez internet, a Ty wyrażasz zgodę na wykorzystanie Twojego wizerunku w moim portfolio i do celów marketingowych. Zawsze możesz tę zgodę wycofać, masz do tego prawo, ale wtedy jesteś zobowiązana do opłaty wynagrodzenia za sesję.

Wzór umowy i aktualne warunki w niej zawarte wysyłam zainteresowanym modelkom na maila.

Dodatkowo jeśli wyrażasz na to zgodę, lub jeśli taki jest warunek zrobienia sesji TFP w Krakowie – podpisujemy też model release. O tym elemencie opowiem w kolejnym punkcie.

Sesja TFP z podpisaniem model release

Model Release – co to jest?

To rodzaj zgody, czy dodatkowej umowy, którą podpisuje modelka. Daje ona fotografowi możliwość wykorzystania zdjęć do celów zarobkowych w zasadzie bez ograniczeń. Choć może nie do końca bez ograniczeń, bo zawsze zachowane być musi dobre imię modelki. 

Zazwyczaj po podpisaniu takiego model release część zdjęć z sesji trafia na serwisy sprzedaży zdjęć popularnie zwane stockami gdzie dowolna osoba może takie zdjęcie kupić by wykorzystać je do swoich celów reklamowych. Typowymi serwisami tego typu są np. istock.com, fotolia.pl czy shutterstock.com.

Stocki czyli banki zdjęć to serwisy pośredniczące w sprzedaży zdjęć między fotografem, a klientem. Klienci kupują te zdjęcia by je wykorzystać do swoich projektów, do reklam, do ulotek reklamowych i innych. Zaznaczam, że wizerunek modelki i jej dobre imię wciąż w takim serwisie są chronione i zdjęć nie można wykorzystać do celów nielegalnych, o to dbają również właściciele tych banków zdjęć.

W praktyce może to oznaczać, że jako fotograf będę otrzymywał jakieś wynagrodzenie za sprzedaż zdjęcia z Twoim wizerunkiem i Tobie jako modelce nie przysługują z tego tytułu prawa do dodatkowego wynagrodzenia. Czasem więc wykonam Ci zdjęcia za darmo, ale z warunkiem podpisania model release, tak bym mógł na tych zdjęciach zarobić na chleb innym kanałem sprzedażowym. A w praktyce czy to nie fajne uczucie zobaczyć się na billboardzie reklamującym jakąś ciekawą markę? Zobaczcie ile zdjęć ludzi jest w bankach zdjęć – oni wszyscy podpisali model release.

Jeśli nie zgodzisz się podpisać model release to nie znaczy, że się nie dogadamy.

Ale jeśli zgodzisz się podpisać model release to szansa, że się dogadamy jest dużo wyższa.

Kontakt w sprawie sesji TFP w Krakowie

Jeśli więc interesuje Cię sesja TFP w moim stylu nie pozostaje nic innego jak wysłać mi wiadomość. 

Wejdź na stronę sesji portretowych i wypełnij tam formularz kontaktowy. Kilka rzeczy, które koniecznie zamieść w swojej wiadomości: 

  • link do swojego dotychczasowego portfolio, instagrama, lub innego miejsca gdzie zobaczę jak wyglądasz, jak pozujesz
  • Podaj swój wiek
  • Daj znać jakiej sesji oczekujesz i czy masz jakiś pomysł, czy ogarniesz realizację tego pomysłu?
  • Daj znać czy masz jakiś deadline na wykonanie tej sesji
  • Daj znać czy potrzebujemy do współpracy również wizażystki i stylistki
  • Napisz czy jesteś OK z podpisaniem model release dla zdjęć z tej sesji

Zapraszam. Czasem robię sesje TFP w Krakowie, a czasem nie – ale nic nie zaszkodzi zapytać o konkretny Twój przypadek w danym momencie czasu.

Zwiększ swoje szanse na sesję za darmo!

Pomóż mi zrealizować moje pomysły!

Stworzyłem tzw. fotograficzny bucket list, czyli możnaby rzec moja fotograficzna lista życzeń. Jeśli chcesz pomóc mi zrealizować jeden z tematów, który się na niej znajduje, to jest spora szansa, że taką sesję wykonam dla Ciebie za darmo lub na preferencyjnych warunkach.

Kliknij poniżej i przejdź do mojej fotograficznej listy życzeń!

Fotograficzny Bucket List