poradnik dlapoczątkujących modelek

Żyjemy w czasach, które bardziej niż kiedykolwiek emanują obrazem. Żyjemy w epoce, w której zrobimy zdjęcie telefonem komórkowym i w ciągu sekundy pokażemy go całemu światu za pomocą portali społecznościowych.

Niezależnie od wieku część z Was może zadawać sobie pytanie “jak zostać modelką?” Nieważne czy masz 10, 14, 18 czy 40 lat, na zostanie modelką nigdy nie jest zbyt późno. Sęk w tym by dobrze sobie w głowie ułożyć dlaczego chcesz zostać modelką i co zadowoli Cię jako to być może spełnienie marzeń.

Poniżej kilka rad, jak zostać modelką, które pomogą Ci się nad tym tematem zastanowić. Pamiętaj tylko, że pisze je doświadczony fotograf, a nie modelka. Poznasz więc historię od podszewki.

jak zostać modelem - photo session in Krakow - shoot my travel

Jaką modelką chcesz zostać?

Branża mody jest szeroka i dziś modelka to już nie tylko osoba, która chodzi po wybiegach na szpilkach. I to Ty decydujesz jak Twoja modelingowa kariera powinna się potoczyć, a których obszarów zamierzasz unikać.

Dziś stwierdzenie, że jestem za niska by być modelką jest już mitem, bo za niskie osoby po prostu nie będą brane pod uwagę do właśnie pokazów modowych, ale może się nadać do wachlarza innych sesji, w których przykładowo wzrost nie ma znaczenia, bo będą to billboardy prezentujące samą twarz, reklama kolczyków czy sesja typu glamour.

Oczywiście uroda ma znaczenie i nie ma co ukrywać, że im ciekawsze masz rysy twarzy i wysportowaną sylwetkę tym pewnie nadasz się do większej ilości zleceń. Ale jeśli potrafisz się zaprezentować w ciekawy sposób nawet nie mając idealnych według kanonów wymiarów, to niewykluczone, że będziesz w stanie się zdobywać kolejne zlecenia tylko poprzez własną pracę, zaangażowanie, umiejętności aktorskie czy np niespotykany element urody, którym większość innych dziewczyn nie może się pochwalić.

Dziś nie ma ograniczeń: można zostać modelką plus size czy modelką dłoni, włosów czy paznokci!

Zatem jeśli Twoim marzeniem jest zostać modelką, to… spróbuj.

Jak zostać modelką w wieku 14 czy 15 lat?

Niezależnie od tego czy masz 10, 12, czy 15 lat, czyli krótko mówiąc jesteś osobą niepełnoletnią, do zostania modelką, będziesz potrzebowała wsparcia rodziców. Jest to niezbędne z tej choćby prostej przyczyny, że to oni będą musieli się podpisać na każdej umowie, na podstawie której Ty będziesz pozować. Niezależnie jednak od formalności wsparcie bliskich osób jest ważne, bo często doradzą Ci oni w ważnych kwestiach związanych już z konkretnymi zleceniami.

Ale jak zostać modelką i zacząć przygodę z pozowaniem w tak młodym wieku? Musisz pracować nad swoim portfolio, niezależnie czy masz 11 czy 14 lat jeśli chcesz zostać modelką musisz ćwiczyć. Ćwiczyć pozowanie, ćwiczyć współpracę z fotografem czy trenowanie zachowanie przed obiektywem. Oczywiście początki będą trudne dlatego niech pierwsze zdjęcia zrobią Ci znajomi, spójrz na nie, zobacz co mogłabyś następnym razem poprawić w swoim ustawieniu, swojej mimice.

Kolejnym krokiem może być sesja portretowa, którą chętnie dla Ciebie wykonam w Krakowie by rozbudować Twoje portfolio.

nastoletnia modelka - jak zostać modelką
modelka - mini sesja zdjęciowa kraków

Jak zostać modelką w wieku 40 lat?

Jeśli postawisz sobie za cel zostania modelką już trochę wiosen po osiągnięciu pełnoletniości to oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie. Ale pamiętaj, że rynek dla modelek starszych, choć istnieje, jest zwyczajnie mniejszy. Na reklamach prawie wszędzie widzimy młode twarze, ale niech to nie zastopuje Twoich marzeń i chęci realizacji takiego celu jak zostać modelką. Coraz więcej kampanii dużych marek korzysta z wizerunku dojrzałych modelek.

Wciąż w reklamach czy rozmaitych projektach wręcz poszukiwane są modelki starsze, bo to zawsze zależy od konkretnej koncepcji sesji. Czasem modelki wręcz celowo postarza się makijażem by pasowały do zakładanej realizacji. Rynek jest, po prostu takich zleceń jest mniej.

Ale pomyśl dlaczego to chcesz zrobić, czy aby nie jest to też forma samorealizacji, sprawdzenia się w nowej sytuacji, nauki czegoś nowego, a przy okazji jest ten cudowny efekt dodatkowy w postaci zdjęć, pamiątki, która zostanie już z Tobą na zawsze.

Chcesz zostać modelką w wieku 40 lat? Działaj!

Jak zostać modelką czyli

pierwsze kroki początkującej modelki

Jak zostać profesjonalną modelką? Niezależnie od wieku Twoja przygoda powinna zacząć się od kilku spraw.

Po pierwsze ułóż sobie w głowie plan działania. Jaki masz cel, czy chcesz iść w bogaty świat mody i występować w Mediolanie, czy wolisz występować na billboardach w Krakowie reklamując ogólnopolskie marki, a może chcesz zostać modelką instagramową i promować produkty i stroje różnych firm. Każda z tych ścieżek musi mieć nieco inną dynamikę i kierunkować Twoje działania.

Po drugie zadbaj o portfolio. Każdy zleceniodawca będzie oceniał to czy nadajesz się do sesji na podstawie portfolio. Na podstawie Twojego portfolio oceniana będzie Twoja uroda, to jak pracujesz przed obiektywem, czy nadajesz się do zagranie takich a nie innych scen. Dbaj o swoje portfolio i poniżej napiszę jeszcze w większych szczegółach na co zwrócić uwagę.

Po trzecie zgłaszaj się do sesji zdjęciowych, musisz zwyczajnie zacząć istnieć w najpierw lokalnym, a potem kto wie – może i szerszym świecie zleceń dla modelek. W tym celu konieczne będzie założenie profili na portalach modelkowych takich jak maxmodels.pl czy megamodels.pl, zapisanie się do lokalnych grup modelkowych w Twoim mieście na facebooku (W Krakowie np. grupa Maxmodels Kraków) czy prowadzenie konta instagramowego, na którym nie będzie zdjęć jedzenia, widoczków i kotków, ale Twoje portfolio modelkowe. Realizuj sesje modowe!

Oferta sesji portretowychA może interesuje Cię szybka minisesja?
Czy to najtrudniejszy element bycia modelką?

Pozowanie do zdjęć

Nie wiem czy to jest najtrudniejszy element bycia modelką, ale wymaga on ćwiczeń. Każdy fotograf który pracuje z modelką wręcz wymaga od niej pewnego doświadczenia w tym zakresie. Musisz wiedzieć jak się ustawić i jak pracować przed obiektywem. Dobra modelka potrafi w ciągu minuty tak poruszać swoim ciałem, że fotograf ustrzeli w tym czasie 30 kadrów i każdy będzie inny.

Pozowanie to trudna sztuka i napiszę o nim jeszcze osobnego posta. Będzie on dostępny po kliknięciu w poniższy link.

Jak pozować do zdjęć?
zdjęcie z artykułu poradnikowego jak zostać modelka
portret kobiety z mini sesji portretowej w krakowie w wykonaniu Dariusz Czepiel fotograf
a na sesji...

Bądź sobą!

Początkowo będziesz odczuwała stres związany z sesjami, oswajanie się z pracą przed obiektywem, ale z każdą sesją doświadczenie będzie Ci pomagać. Bądź sobą, fotograf czy ekipa robiąca zdjęcia to normalni ludzie, można z nimi normalnie pogadać i się pośmiać. Jeśli przyjdziesz na sesję zła, naburmuszona, z humorami i będziesz zwyczajnie niemiła, to wszystko odbije się na jakości takiej sesji.

Zadbaj o miłą atmosferę razem z resztą ekipy. Tylko tak powstają fajne realizacje! Teraz już chyba wiesz jak zostać modelką.

Zobacz inne sesje portretowe!
Jak pielęgnować

Portfolio Fotomodelki

Twoje portfolio jest chyba najważniejszą obok reputacji rzeczą, która zadecyduje czy zdobędziesz zlecenie. Poniżej prezentuję kilka informacji, które pomogą Ci lepiej zarządzać swoim portfolio.

Podstawową zasadą dobrego portfolio jest bardzo krytyczna selekcja zdjęć, które się w takim portfolio znajdują. Masz 30 zdjęć z sesji, w której występujesz w niebieskim swetrze. Nikt nie chce oglądać Twoich 30 zdjęć w niebieskim swetrze, to Twoje zadanie by wybrać 3-5 zdjęć z takiej sesji, które są najlepsze i najlepiej zareklamują Ciebie w oczach potencjalnego zleceniodawcy.

Polaroidy – czyli zdjęcia jak stoisz prosto w bieliźnie, bez fryzury i bez makijażu są potrzebne do części zleceń. Są takie zlecenia w których osoba odpowiedzialna musi ocenić czy figura modelki się nadaje, czy skóra jest odpowiednia, czy postawa jest właściwa, czy po “nałożeniu” stylizacji do planowanej sesji nadasz się jako modelka do tego właśnie zlecenia. Często ze zdjęć już po edycji nie sposób dojść do takich wniosków, stąd polecam mieć w repertuarze tzw. polaroidy.

Obserwuj konkurencję. Na pewno są inne modelki, które lubisz oglądać, ich portfolio Ci się podoba. Obserwuj te osoby, patrz jak ewoluuje ich portfolio, analizuj jakie zdjęcia do niego trafiają i wyciągaj wnioski dla siebie. Ucz się od najlepszych.

Zadbaj o różnorodność sesji zdjęciowych. Jeśli 100% zdjęć w Twoim portfolio jest sprzed lustra, nikt nie potraktuje Cię poważnie. Jeśli 100% zdjęć będzie zrobionych w lesie, nikt nie będzie chciał z Tobą współpracować przy innej okazji niż reklama lasów państwowych. Dbaj o to by Twoje portfolio było różnorodne, by zmieniała się Twoja fryzura, makijaż, strój, by zmieniało się kadrowanie. Inwestuj w sesje studyjne by za chwilę spróbować sesji lifestyle w miejskim klimacie. Niech Twoje portfolio nie będzie nudne w odbiorze.

Bierz udział w ciekawych projektach. Kiedy śledzisz rynek lokalnych sesji co chwile pojawiają się propozycje sesji TFP, w których ktoś szuka modelki do realizacji ciekawego pomysłu. Jeśli jest to dla Ciebie interesujący pomysł, nie bój się pozować za darmo by wzbogacić swoje portfolio. Początki zawsze będą polegały na budowie portfolio za darmo lub nawet za wynagrodzeniem dla fotografa, ale z czasem będziesz też mieć zlecenia płatne. Nie musisz rezygnować z udziału w sesjach bezpłatnych typu TFP jeśli tylko realizują one ciekawy pomysł, którym też jesteś zainteresowana. A jeśli ciekawią Cię pomysły z mojego bucket list to mamy szansę na darmową współpracę.

Inicjuj pomysły. A może to właśnie Ty wypuść ogłoszenie o realizacji ciekawego pomysłu, może masz dostęp do fajnego miejsca, może masz oryginalny pomysł, który każdy fotograf będzie chciał z Tobą zrealizować. Jeśli pomysł jest ciekawy na pewno znajdziesz mnóstwo osób chętnych w takim projekcie uczestniczyć.

Zapłać za zdjęcia. Na początkowym etapie może być też konieczne zamówienie sesji zdjęciowej u fotografa, którego styl Ci odpowiada. Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą sesji portretowych i modelkowych. Jednocześnie jeśli masz ulubionych fotografów to może warto kilka razy w roku wydać pieniądze by stanąć przed ich obiektywem i tym samym spełnić kolejna małe marzenie.

Pamiętaj, że to Ty decydujesz o tym jak będzie wyglądało Twoje portfolio, czy będzie przypadkowym zlepkiem zdjęć bez ładu i składu, czy przemyślanym zbiorem obrazów tworzących portfolio fotomodelki, swoistym lookbookiem ciekawej osoby.

Pomogę Ci stworzyć portfolio!Zobacz moje portfolio!
portrety kobiecy krakow

Może zacznij od instagrama?

Jeśli nie jesteś jeszcze przekonana czy chcesz zostać modelką może warto zacząć od czegoś co jest dostępne dla każdego z poziomu smartfona? Publikuj na instagramie, prowadź insta stories, oglądaj to co widzisz, sprawdź jak reagujesz na to, że ludzie oceniają Ciebie i Twój wygląd. To jedna z mrocznych alejek świata modelingu, pokazujesz się światu i jesteś przez świat oceniana. Nie polecam więc takiej kariery dla osób nadwrażliwych lub nie potrafiących mieć dystansu do tego co ludzie wypisują w internecie.


Uważaj na siebie

Kariera modelki ma trochę zagrożeń, o których musisz wiedzieć już na starcie. Jesteś piękną kobietą i niejedna osoba może chcieć to wykorzystać. Nie mam doświadczenia w tym temacie, jak wspomniałem na początku piszę tego posta z perspektywy fotografa, ale spytaj koleżanek po fachu jak radzić sobie z podejrzanymi sprawami. Uważaj na to z kim się umawiasz i gdzie, bo pod fotografów często podszywają się ludzie i pod pretekstem sesji próbują zwabić młode dziewczyny do spotkania w 4 oczy. W agencjach też zdarzają się niemoralne propozycje. Pamiętaj, że żaden profesjonalny fotograf nie będzie miał nic przeciwko jeśli na sesji pojawisz się z osobą towarzyszącą.

Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!


Zdjęcia zostają

Niezależnie od tego czy zrobisz wielką karierę, czy nie, jedno jest pewne. Zdjęcia zostają. Wszystkie sesje które zrobisz to doświadczenia, które zostaną z Tobą na długo, ludzie i kontakty, które być może przerodzą się w znajomości czy przyjaźnie i zdjęcia, które mogą stać się lookbookiem albo zwykłym albumem, który po latach wspomnisz, pokażesz dzieciom, pochwalisz się znajomym czy rodzinie.

Z tego względu czas jaki poświęcisz na przygodę ze zdjęciami nigdy nie jest czasem straconym!

portret pięknej blondynki z tatuażami wykonany przez fotografa Dariusza Czepiela

#przyjdznaportret

Na instagramie stworzyłem specjalny profil i hashtag poświęcone fotografii portretowej mojego autorstwa.

#przyjdznaportret to właśnie sposób by każdy mógł pochwalić się zdjęciem zrobionym przez mnie i zgrupować je pod tym hashtagiem. To też sposób dla Was by wygodnie przejrzeć moje portfolio fotografii portretowej i niekoniecznie przeglądać posty bloga w poszukiwaniu konkretnych sesji. Choć oczywiście zachęcam do obejrzenia na blogu całych materiałów.

Przyjdź na portret to apel do Was, ale wiąże się z moim postanowieniem by robić coraz więcej sesji zdjęciowych w Krakowie i oferować je ludziom w bardzo przystępnych cenach. Wystarczy zrezygnować w weekend z dwóch drinków w barze i już można się wybrać do mnie na mini sesję!

Zainwestuj w jakość!

Zobacz na Instagramie

Decyzja należy do Ciebie. Zapraszam Cię na sesję portretową!

Wypełnij formularz i porozmawiajmy o szczegółach, pomysłach, terminach.

  Imię i Nazwisko

  Twój e-mail i Telefon

  **WYMAGANE** Zapoznałem się i akceptuję Politykę Prywatności (dostępne na samym dole strony)

  Jaki rodzaj sesji Cię interesuje? (*wymagane*)

  Czy jest jakaś data, przed którą musimy zrobić sesję?

  Twój Instagram - link

  Jak mnie znalazłaś/eś? (*wymagane*)

  Napisz parę słów o swoich oczekiwaniach

  Please prove you are human by selecting the truck.